Impresivan pothvat
sedamnaestogodišnjaka
Patrik Radotić je Ponos Hrvatske
Marko Prpić/Pixsell
Jedan od ovogodišnjih dobitnika priznanja 24sata Ponos Hrvatske je Patrik Radotić, mladić koji pohađa završni razred Privatne umjetničke gimnazije. Naime, kako bi skupio 20.000 kuna za 100 ruksaka za učenike iz obitelji slabijeg imovinskog statusa, Patrik je odlučio prehodati od Zagreba do Rijeke. Mladom dobročinitelju značajno priznanje uručuje Erste banka.
U svoju avanturu krenuo je 21. lipnja 2021. i dionicu dugu 183 kilometra prehodao u četiri dana, noseći 10 kilograma na leđima i hodajući po 12 sati. Uspio je prikupiti čak 37.000 kuna, što je udruzi Mali zmaj omogućilo i dodatnu kupnju opreme za tjelesni odgoj. Unatoč tome što su ga kolege izviđači upozoravali da mu je 50 kilometara dnevno previše, već prvoga dana prešao je impresivnih 57 kilometara.
"Tijekom hodanja bilo je mnogih izazova, od nošenja ruksaka koji je imao 10 kilograma do velikih vrućina, no mogu reći da mi je najveći problem stvarala bol u stopalima od hodanja 12 sati dnevno. Ubuduće ću smanjiti kilometražu s 55 km na 30 km dnevno kako bih ipak malo olakšao stopalima i pružio si više odmora i fleksibilnosti. U planu mi je ove godine odraditi još veći izazov, hodao bih od Zagreba do Pule u 10-ak dana, ovog puta ne sam nego s prijateljima", najavljuje Patrik.
Zanimalo nas je kako se osjeća povodom dobivanja hvalevrijedne nagrade Ponos Hrvatske koja i ove godine stavlja naglasak na humanost ljudi koji svojim nesebičnim djelima čine svijet boljim mjestom.
"Nisam imao pojma da me netko nominirao za Ponos Hrvatske. Naravno, kad sam procesuirao tu informaciju stvarno sam bio oduševljen i presretan. Želio bih svima poručiti da mogu postići jako velike i značajne stvari u svom životu ako su dovoljno uporni i da se ne boje probati zbog straha od neuspjeha, jer neuspjeha nema ako nikad ne odustanemo od cilja. Također bih htio zahvaliti osobi koja me nominirala s obzirom na to da još ne znam tko je ona", poručuje Patrik.
Iskrene čestitke
“Prije svega, želimo zahvaliti Patriku koji se sa svojih 17 godina upustio u avanturu života i sam prehodao od Zagreba do Rijeke kako bi skupio sredstva za kupnju ruksaka djeci slabijeg imovinskog statusa. Njegova hrabrost je potvrda kako je za pomoć drugome potrebno samo donijeti odluku, pa makar ona bila i iskorak u nešto nepoznato. Ujedno čestitamo i ostalim dobitnicima, jer svojom hrabrošću i nesebičnim djelovanjem naše društvo čine boljim mjestom“, Krešimir Barić, član Uprave Erste banke.