85 posto građana Hrvatske svjesno važnosti štednje

Kako bi svijet izvukli iz krize prouzročene Prvim svjetskim ratom, 350 predstavnika iz 27 zemalja, osnovalo je Svjetski dan štednje, s ciljem promicanja i jačanja svijesti javnosti o važnosti štednje za suvremenu ekonomiju i osobne potrebe svakog pojedinca. Unatoč tome što je od 31. listopada 1924. do sada prošlo 95 godina, važnost štednje nije se nimalo promijenila, dapače.

Povodom Dana štednje, zanimljivo je pogledati podatke istraživanja o navikama štednje, koje za potrebe Erste grupe, već godinama u rujnu provodi agencija IMAS. Istraživanje se provodi na uzorku 500 ispitanika u zemljama u kojima grupa posluje, pa uz Hrvatsku, uključuje Austrije, Češku, Slovačku, Mađarsku, Srbiju i Rumunjsku.

Istraživanje pokazuje da unatoč činjenici što hrvatskim građanima na raspolaganju stoje različiti oblici štednje, poput investicijskih fondova, dobrovoljne mirovinske štednje, životnih osiguranja ili ulaganja u tržišta kapitala, većina ih se, njih čak 43%, odlučuje na klasične oblike štednje. Ipak, treba reći kako je 85% naših građana svjesno važnosti štednje, pa mjesečno u prosjeku izdvajaju 469 kuna, što je nešto manje u odnosu na lani, kada su izdvajali 510 kuna ili 2017. kad su izdvajali 473 kune. Za 83% građana motiv za štednju je stvaranje financijskog zaleđa za slučaj iznenadnih situacija, dok njih 19% štedi za „stare dane“. Osim u klasičnu štednju, Hrvati ulažu i u životna osiguranja, njih 16%, dok njih 9% sredstva izdvaja za stambenu štednju, odnosno 4% ih ulaže u nekretnine. Onih koji razmišljaju o sigurnoj mirovini ulaganjem u dobrovoljnu mirovinsku štednju je 3%, dok svega 1% ulaže u zlato i plemenite metale.

Na upit koliko su uštedjeli u posljednje dvije, tri godine, više od polovice građana obuhvaćenih istraživanjem (62%), mjesečno je u prosjeku štedjelo jednako, 20% je štedjelo manje, dok je njih 15% štedjelo više nego ranije. Unatoč pretpostavci da se više štedi u zrelim godinama, mjesečno najviše uštede mladi u dobi od 15 do 29 godina, i to u prosjeku 587 kuna. Usto, muškarci više štede od žena, te mjesečno izdvajaju 551 kunu, dok žene izdvajaju 389 kuna.

Moglo bi te zanimati i...

Pametne financije za sve

Kako štedjeti u Hrvatskoj, a ne postati pesimist?