Budućnost bez plastike počinje u Matuljima

#VJERUJUSEBE

Zamislimo na trenutka budućnost bez plastike. U kojoj ne gledamo potresne prizore kornjača koje spašavaju jer im se plastika omotala oko peraja ili akcije čišćenja u kojima se iz prekrasnih šuma izvlači more čepova, boca, vrećica i ostalih plastičnih čudesa. 

Za supružnike Ivonu i Filipa Miketu ta budućnost je nadohvat ruke, a počinje u njihovom pogonu u Matuljima, nedaleko Rijeke. Oni su naime vlasnici tvrtke Bio - mi d.o.o. u kojoj su postali prvi proizvođači certificirane i biološki razgradive kompostabilne plastike na biološkoj osnovi u Jugoistočnoj Europi.

No, uz proizvodnju, bave se i znanstveno – istraživačkim radom u području bioekonomije te sudjeluju u velikim EU projektima za koje su između ostaloga radili i  za velika imena poput Barille, H&M, Exit festival, a sve kako bi smanjili količinu plastike.

Kako biste nekome tko prvi put čuje za bioekonomiju objasnili što je to?

Bioekonomija ili biogospodarstvo je pojam s kojim se sve češće susrećemo, a vjerujem da malo ljudi razumije koncept i zato vam hvala na ovom pitanju. U najužem smislu, bioekonomija se definira kao inovativno gospodarstvo s niskim emisijama ugljika u kojem se koriste obnovljivi biološki resursi da bi se proizvela hrana, materijali i energija uz istovremenu zaštitu bioraznolikosti i okoliša.

Koji su vaši glavni proizvodi?

Tvrtka Bio-Mi je specifična po tome što "operira" u dva svijeta, kako volim reći. U prvome, znanstveno-istraživačkom svijetu, suradnjom s drugim partnerima iz industrije i akademije u okviru EU projekata naš je cilj društvu, u cjelini, ponuditi najbolja moguća inovativna rješenja. Drugim riječima, stvaramo prototipove proizvoda koji su u skladu s principima kružne ekonomije, čija će komercijalizacija i primjena tek uslijediti u narednim godinama, desetljećima. U drugome svijetu, nazovimo ga "stvarnost", stvaramo granulate (materijale) iz bioloških izvora koji su biorazgradivi i kompostabilni, a koji se dalje transformiraju u polugotove i gotove proizvode s jasnim "krajem života" proizvoda (end-of-life). Ti proizvodi mogu biti primjenjivi u poljoprivredi, ambalažnoj i automobilskoj industriji, gospodarenju otpadom, medicini i dr. jer gotovo svaki plastični proizvod, dobiven iz nafte, može biti zamijenjen materijalom iz biološkog izvora. 

Što je MI3 materijal i koje su njegove karakteristike?

MI3 granulat je materijal iz bioloških, obnovljivih izvora koji se u kompostabilnim uvjetima razgrađuje na vodu, CO2 i kompost te tako savršeno supstituira tradicionalnu konvencionalnu plastiku koja nema svoj "kraj života", pa zato generira otpad. MI3 je dobiven na bazi industrijskog kukuruznog škroba iz EU-a koji nije genetski modificiran. Prva je kompostabilna plastika proizvedena u Hrvatskoj i u ovom dijelu jugoistočne Europe. Neki od proizvoda koji se mogu dobiti iz MI3 formulacije su: torbe i vrećice, vrećice za voće i povrće, vreće za sakupljanje organskog otpada, folije za malčiranje, rješenja za pakiranje hrane i ostalih proizvoda.

Osim što upravljate tvrtkom, na razini EU komisije radite na razvoju novih, ekoloških polimera. Možete li nam to objasniti?

Projekti koje implementiramo u okviru Horizon programa EU su nevjerojatni, gotovo nestvarni, rekli bismo. Neću nabrajati svih šesnaest projekata iz razdoblja 2018. - 2023., ali samo ću ukratko spomenuti neke proizvode. U sklopu projekta EFFECTIVE proizveli smo pakiranje, za odjevni brend H&M, od bio-baziranih poliamida i poliestera iz obnovljivih sirovina, umjesto nafte i plina, da bi se dobila vlakna i filmovi s poboljšanim svojstvima, tržišnom konkurentnošću i povećanom održivošću. U projektu USABLE PACKAGING proizveli smo pakiranje za brend Barilla od najpopularnijeg polimera: PHA (polihidroksi kiselina). U REMEDIES projektu bavimo se smanjenjem onečišćenja oceana, pa tu proizvodimo biorješenja za čaše koje će se koristiti na Exit festivalu, kao i stvaranjem ribarske mreže koja bi bila iz biološkog izvora i održiva u odnosu na one koje se trenutno koriste.

Možete li nam opisati svoj poduzetnički put i kako ste došli na ideju da se bavite R&D i proizvodnjom bioplastike?

Bio-Mi je obiteljska tvrtka jer smo 2017. godine kao supružnici osnovali trgovačko društvo, nazivajući ga od milja "treće dijete s najskupljim odrastanjem ikad". Prije pokretanja vlastitog biznisa radili smo nekoliko godina skupa u obiteljskoj tvrtki Filipova oca koja se posljednjih tridesetak godina bavila preradom plastike. Iako je tvrtka obavljala djelatnost obrade plastike iz fosilnih izvora, unutar te tvrtke započeli smo "biopriču", tj. osnovali znanstveno-istraživački odjel za istraživanje folija na biološkoj osnovi, započeli priču i s EU projektima čiji je cilj bio donositi održiva rješenja za korist društva u cjelini... Shvatili smo da ne želimo rad samo s folijom, nego da želimo nešto više, tj. krenuti od stvaranja sirovine i granulata. To nas je dovelo do vlastite tvrtke koja radi isključivo s biomaterijalima i u skladu s ciljevima kružnog gospodarstva te pridonosi održivijoj budućnosti.

Koliko vam je na vašem poduzetničkom putu pomogla Erste banka?

Erste banka nam je bila pouzdan i vjeran pratilac u našoj poduzetničkoj priči. Kako sam spomenula, ulaganja u istraživanje i razvoj, kao i u proizvodne kapacitete nisu ekonomski zanemariva, a mi smo bili mladi poduzetnici u nedostatku vlastitih sredstava za sve potrebe i ciljeve koje smo zacrtali, a Erste banka nam je omogućila da dođemo do željenog. Personaliziranim pristupom, traženjem najboljih rješenja i linija kreditiranja zasigurno su nam olakšali put i pomogli da budemo konkurentniji na tržištu.

Što je tajna vašeg uspjeha?

Tajna uspjeha, kada bi se mogla generalizirati i pretvoriti u recept primjenjiv za mnoge poduzetnike i mnoge sektore, više ne bi bila „tajna“ nego metoda. Svatko ima svoju tajnu, svoj faktor, svoju motivaciju koja ga tjera naprijed, daje mu snagu i zbog koje nikada neće odustati. Generalno govoreći, morate biti spremni na odricanje u mnogim segmentima života, nedostatak vremena i za obavljanje drugih mrskih obveza, a kamoli slobodnog vremena za sebe, morate imati znanje i kapacitet da možete ispuniti zadano (preambiciozni planovi mogu biti opasni za novonastalu tvrtku) i, naravno, na kraju ono najvažnije, bez čega nemojte ni osnivati tvrtku, a to je: vjera u sebe i ne-odustajanje. Ako ne vjerujete u sebe i svoj probitak, nećete nikad ispuniti svoje potencijale i biti u društvu "izvrsnih". Mislim da je to, uz prstohvat sreće, najbolja receptura za uspjeh

„Erste banka nam je omogućila da dođemo do željenog. Personaliziranim pristupom, traženjem najboljih rješenja i linija kreditiranja zasigurno su nam olakšali put i pomogli da budemo konkurentniji na tržištu.“

Moglo bi te zanimati i...

Jedinstvena craft pekarnica

Hit slastičarnica na Knežiji u kojoj je teško pronaći slobodno mjesto

Upoznajte specijaliziranu kuhinju s plemenitim ciljevima