Dokument bez kojeg je nemoguće prodati ili iznajmiti nekretninu
Vlasnik ste nekretnine koju želite prodati ili planirate iznajmiti? Onda na popis dokumenta koje traži država kod kupoprodaje i najma trebate staviti još jedan potreban papir, a to je energetski certifikat.
Kada jednom uplovite u vode službene dokumentacije, osjećate se kao da ste ušli u
poseban svijet. Kupnja, prodaja ili najam nekretnine postaju proces u kojem se osim standardne procedure svako malo pojavi nešto novo, ali jako potrebno. O čemu to pričamo? U zadnjih nekoliko godina itekako potrebnom službenom dokumentu za sve nekretnine – energetskom certifikatu.
Energetski certifikat daje uvid u energetska svojstva zgrade i potrošnju toplinske energije na godišnjoj razini. Prema postojećih 8 energetskih razreda najpovoljniji su A i A+, a najviše energije troši G razred. Energetski razred utječe na dugoročno održavanje objekta i ima značajnu ulogu u formiranju tržišne cijene nekretnine. To je dokument koji regulira kvalitetu stanovanja i smanjuje ili povećava trošak na energente jer kroz sezonu grijanja možete uštedjeti energiju i toplinu
Tko sve treba imati energetski certifikat?
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju od 2013. g. obveza energetskog certificiranja zgrada za prodaju postala je svakodnevna stvarnost, a od 1. siječnja 2016. ovaj dokument postao je potreban i iznajmljivačima. U tu kategoriju spadaju i vlasnici apartmana koji svoje nekretnine iznajmljuju turistima. Jedino ako ste odlučili pokloniti svoju nekretninu nemate brige oko certificiranja, svi ostali tek trebaju pronaći put i postupak za novi dokument.
Svaka zgrada (poslovni prostor za tvrtku, stan, kuća, apartman ili studio) čija površina prelazi 50 četvornih metara i ponuđena je za prodaju, najam ili leasing mora imati svoj energetski certifikat koji će biti dostupan kupcu i prije sklapanja ugovora o kupoprodaji ili najmu. I da, ako dajete oglas o prodaji ili iznajmljivanju, također trebate navesti i ovaj podatak skupa s ostalima.
Svaka zgrada (poslovni prostor za tvrtku, stan, kuća, apartman ili studio) čija površina prelazi 50 četvornih metara i ponuđena je za prodaju, najam ili leasing mora imati svoj energetski certifikat koji će biti dostupan kupcu i prije sklapanja ugovora o kupoprodaji ili najmu.
Koliko košta energetski certifikat?
Energetski certifikat zgrade vrijedi 10 godina. Cijena njegove izrade varira ovisno o veličini nekretnine, broju zasebnih prostorija apartmana i slično. Po nekoj srednjoj procjeni za stanove njegova izrada se kreće od 1.200 do 3.500 kuna, dok je za kuće dvostruko viša. Ako mislite da je to previše za jedan dokument, sjetite se samo da je certificiranje zakonski obvezno i ako vas uhvate u prodaji i iznajmljivanju nekretnine bez ovog dokumenta, pripremite se u državni proračun pokloniti od 10 tisuća za fizičke osobe i do 100 tisuća kuna kazne za pravne osobe.
Ne nasjedajte na manju cijenu
Naravno, kao i posvuda, i kod certificiranja konkurencija je nešto žešća pa se stoga može naći ponuda i po znatno nižim cijenama. Različiti portali nude akcijske cijene izdavanja certifikata već od 400 kuna, ako je nekretnina relativno male veličine. Imajte na umu i da sve novogradnje obvezno već u startu trebaju imati energetski certifikat jer bez njega nećete dobiti uporabnu dozvolu (koja dozvoljava koristiti zgradu) pa se pripremite na vrijeme.
Izraditi energetski certifikat može samo fizička ili pravna osoba ovlaštena od strane Ministarstva graditeljstva. Nemojte pasti na nižu cijenu bez provjere imaju li dozvolu Ministarstva za svoj posao. Na stranicama Ministarstva graditeljstva potražite Registar osoba ovlaštenih za energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada.