Kako pokrenuti vlastiti posao u samo par koraka?
Pokretanje vlastitog posla ideja je koja privlači mnoge, ali malo tko se odvaži hrabro uploviti u poslovne vode. Na prvu se čini kako je to teško i komplicirano, ali je li to istina?
Napraviti prvi korak prema ostvarenja vlastitog posla gotovo je isto kao iz sanjarenja zakoračiti u stvarni život. Svu tu gomilu pitanja, nedoumica i nepoznanica krenite rješavati korak po korak svjesni što želite i kako će izgledati vaš cilj. Tako ćete steći sigurnost, dosljednost u ostvarenju svojih ideja i ujedno ćete iskušati svoju spremnost na promjene koje će doći pokretanjem vlastitog biznisa.
Možete izabrati cijeli život raditi kod odabranog poslodavca ili promijeniti nekoliko radnih mjesta, a možete riskirati i uploviti u svijet poslovnih prilika i većih zarada. Biti sam sebi poslodavac, voditi brigu o realizaciji zamišljenog nije jednostavno, ali itekako vrijedi pokušati jer ako ne probate, nećete nikada doznati što vas stvarno usrećuje i kakav vas posao veseli.
Najvažniji korak za pokretanje posla
Za pokretanje vlastitog posla glavna je ideja, odabir s čim krenuti, što bi moglo privlačiti potencijalne klijente, kupce. Katkada je to dugotrajan proces jer nije dovoljno samo željeti nešto samostalno raditi. Treba imati određen plan i dobro promisliti što bi moglo zainteresirati ljude. Dobro istražite trenutačnu ponudu usluga i poslova na tržištu pa ćete vidjeti gdje postoji “poslovna rupa” i što najviše zanima ljude, a ponuda je slaba. Krenite u aktivno pretraživanje: čitajte novine na webu, gledajte vijesti, prelistajte oglasnike ili se jednostavno osvrnite oko sebe, slušajte prijatelje i znance.
Razgovarajte, interesirajte se i proučavajte kako bi vaše ideje našle što bolji smjer prema realizaciji. Drugi je način za pokretanje biznisa taj da krenete u potragu počevši od vlastitih mogućnosti i vještina. Imate li zanimljiv ili neobičan hobi, volite raditi darove i suvenire, uživate u umjetničkim kreacijama, volite besprijekornu analizu podataka ili pak posjedujete vještine koje biste mogli podijeliti s drugima, sve to može poslužiti kao polazna točka vašeg vlastitog posla.
Gastro smjer, putovanja, mehanika, informatika i digitalizacija, umjetnički radovi s potpisom, ekonomija ili poljoprivreda mogu vam pružiti prave poslovne prilike, a rezultat rada istinsko zadovoljstvo. Ne razbijajte glavu izmišljajući novo i dosad neviđeno. Katkad i najjednostavnije ideje mogu biti vrlo efikasne i korisne.
Poslovi koji ne trebaju velika ulaganja uglavnom se baziraju na pružanju vlastitih usluga, često intelektualnih u okviru neke vrste tečaja ili slično. Kako biste stvar pokrenuli, potrebno je pobrinuti se za ulaganje u ideju. Ako je vaša investicija veća i zahtjevnija, dio pomoći možete potražiti u različitim europskim fondovima ili pronalaženju neovisnog investitora ili vaš izbor može biti Erste poduzetnički starter.
Poduzetnički starter
Kako dobri poduzetnički koncepti ne bi ostali na razini ideje, uključite se u Erste Poduzetnički starter, program namijenjen nezaposlenim osobama koje žele krenuti u poduzetničke vode, odnosno poduzetnicima-početnicima koji su unutar posljednje dvije godine pokrenuli vlastito poslovanje.
Cilj programa je poticanje samozapošljavanja i razvoja poduzetništva pružanjem besplatne podrške na putu oblikovanja i realizacije poslovne ideje, a uključuje online edukacije o relevantnim poduzetničkim temama, savjetovanje i financiranje.
Provjerite odaziv na ideju i nađite nekoliko klijenata s kojima možete testirati svoju poslovnu ideju. Takav način razmišljanja pomoći će vam shvatiti jeste li na pravom putu i ima li stvarne potrebe za takvom vrstom posla. Odgovornost prema obavezama, ljudima s kojima surađujete ili koje planirate zaposliti, odgovornost za točnost isporuke, pravilnu poslovnu komunikaciju I kvalitetu proizvedenih usluga ili materijala - sve to dolazi u paketu. Čim pokrenete vlastiti posao, trebate znati da možda o vašoj kvalitetnoj i pravilnoj organizaciji i odgovornosti prema ljudima kojima je to namijenjeno ovisi nečija kvaliteta života.
Tko vam je konkurencija?
Priprema odgovarajuće poslovne dokumentacije na kojoj se temelji sav vaš posao bitan je i vrlo opsežan korak. Napravite poslovnu strategiju i plan razvoja na osnovi svoje ideje, postavite si ambiciozne ciljeve i vodite brigu o konkurenciji. Jasno na to kako ste stekli početni kapital, trebate razmišljati o pokrivanju početnih ulaganja. Dobivenim investicijama upravljajte efikasno – svoj biznis reklamirajte unaprijed, stvorite zanimanje za svoju ponudu i radite na stvaranju vlastite mreže stalnih klijenata. Tako ćete osigurati financijsku stabilnost.
Ako ste dobili startni kapital, trebate ga pametno uložiti u lokaciju i opremanje mjesta proizvodnje ili poslovnog prostora, najam radnika i produkciju. Izbor lokacije često se povezuje s veličinom prostora, cijenama najma ili troškovnikom vlastite gradnje, prometnom povezanošću i dostupnošću kako dobavljačima tako i klijentima. Ljudske resurs stvara se odgovarajućom politikom poslodavca, zainteresiranošću radnika za posao, motivacijom i stalnom edukacijom. Jednostavnost proizvodnje usluga ili proizvoda, usklađen proces i točno definiranje svakoga koraka u postupku jamčit će kvalitetan i tražen proizvod.
Kvaliteta proizvoda
Da bi vaš poslovni pothvat bio uspješan, potrebno se stalno brinuti o kvaliteti konačnog proizvoda. Konkurencija je vrlo poticajna i potrebna u bilo kojem poslu jer nas stalno drži u napetom stanju kako bismo bili što kvalitetniji i osigurali adekvatnu cijenu svog rada. Kvaliteta stvara dobro ime, osjećaj stabilnosti i jamči lojalnost klijenata. Konkurencija stvara izazov, iskušava granicu vaših mogućnosti i stalno vas tjera da napravite nešto još bolje.
Dosljednost, upornost, marljivost i neodustajanje od ciljeva nagradit će vas uspješnim poslovanjem. Ljudima je potrebno vrijeme da stvore povezanost koja im jamči stabilnost i komfor. Da biste u potpunosti bili sigurni kako ste stvorili uspješnu tvrtku koja ima budućnost, bit će potrebno nekoliko godina poslovanja i detaljna analiza tog razdoblja. I dostupno sastavite svoju poslovnu dokumentaciju kako biste zainteresirali potencijalne investitore. U pripremi uzmite u obzir sve zakonske i financijske standarde poslovanja ne samo u Hrvatskoj nego i u Europskoj uniji. Ako ne osjećate da imate dovoljno iskustva u ovom poslu, proučite kakvi su sve papiri potrebni i potražite pomoć u odgovarajućim financijskim institucijama koje imaju sve potrebne informacije.