Kako sigurno kupovati na internetu?
Odlazak u trgovinu već odavno nije jedina opcija jer gotovo sve što trebate ili želite možete kupiti online. Ipak, razvojem tehnologije raste i broj opasnosti.
Edukacija i osvještavanje o sigurnosti interneta izuzetno su važni i trebalo bi s njima započeti već u najranijoj dobi. Nekada se to činilo kao daleka budućnost, no danas je online trgovina svakodnevna pojava.
Od namirnica preko različitih tehnoloških uređaja pa sve do odjeće, gotovo sve što poželimo iz bilo kojeg dijela svijeta dostupno nam je uz nekoliko klikova. Dovoljno je prijaviti se na određenu stranicu, unijeti broj kartice i potencijal neograničene mogućnosti kupovine je tu. Ipak, pri ovakvom načinu kupnje itekako je važno voditi računa o sigurnosti. Jer što je tehnologija naprednija, internetski napadi sve su sofisticiraniji.
"U vrijeme ubrzanog i dinamičnog načina života, različite tehnologije nam postaju iznimno važne, a internet je svakako nešto bez čega danas više ne možemo zamisliti svakodnevni život. Međutim, kako bismo ga bezbrižno koristili, potrebno je uvijek voditi računa o sigurnosti vlastitih osobnih i financijskih podataka, koji su sve češća meta napada", kažu nam iz Službe analitike i nadzora sigurnosti Erste banke.
Što je mrežna krađa identiteta?
Kao i u svakoj drugoj situaciji, i kod pristupa internetu važno je veliku pozornost posvetiti zaštiti podataka, kako na uređaju kojim pristupate internetu tako i onih koje ostavljate na stranicama na kojima kupujete. Novo doba donosi nove oblike napada.
Najčešći oblici prijevare su phishing, zatim lažne stranice banaka, prijevare s računima tvrtki, investicijske prijevare.
Phishing ili mrežna krađa identiteta jedan je od najčešćih oblika napada i vrsta socijalnog inženjeringa kojem je cilj doći do osjetljivih ili povjerljivih informacija koje se mogu zloupotrijebiti, a žrtvi se može nanijeti materijalna ili neka druga šteta. Primjerice, s informacijama kao što su puno ime i prezime te adresa napadač može preuzeti vaš identitet, a korisničkim imenom i lozinkom ući u račun za internetsko bankarstvo.
Upravo iz tog razloga phishing mailovi često izgledaju kao obavijesti banaka, javnih institucija, web trgovina ili slično što će privući pažnju žrtve i navesti ih da otvore privitak ili poveznicu koju sadrže. Kada otvarate neki od takvih mailova, svakako dobro provjerite adresu koje je poruka došla. S obzirom na to da se profil korisnika sve više mijenja pa tako internetu sve više pristupaju djeca, tinejdžeri i starije osobe, oni su vrlo često meta napada, kao vrlo ranjive skupine.
Računalo, tablet ili pametni telefon potrebno je zaštititi licenciranim antivirusom koji morate redovito ažurirati. Izbjegavajte koristiti innternetsko bankarstvo na javnim računalima i javnim Wi-Fi mrežama. Koristite jake lozinke i redovito ih mijenjajte. Pripazite kakve privitke otvarate u porukama e-pošte, kao i od kojeg pošiljatelja dolaze.
Pravila sigurne kupovine
Edukacija i osvještavanje o sigurnom korištenju interneta izuzetno su važni i s njima bi trebalo započeti već u najranijoj dobi. Djecu je važno upozoriti na potencijalne opasnosti ipotrebu odgovornog ponašanja. Također, roditelji bi trebali biti upoznati kakvim sadržajima na internetu pristupaju njihova djeca, odnosno imati neku vrstu nadzora kakve stranice posjećuju, s kim komuniciraju i sl. pravila online kupovine.
Kako sve veći broj trgovaca nudi internetsku prodaju, nužno je biti oprezan. Osobito uzme li se u obzir broj pop-up oglasa koji oglašavaju određenog internetskog prodavatelja. Prilikom online kupovine potrebno je provjeriti recenzije prije kupnje te izbjegavati oglase i web trgovine koje nude nevjerojatne popuste i čudotvorne proizvode. Također, plaćajte samo preko sigurnog pružatelja usluge plaćanja i na sigurnom uređaju te pripazite na pop-up oglase koji vam kažu da ste osvojili nagradu - vjerojatnije je da ste "osvojili" zlonamjerni softver ili postali žrtva prijevare.
"Ako se poštuju neka pravila, internet kupovina zaista može biti sigurna.
Potrebno je prvo provjeriti koristi li stranica sigurne, certificirane načine plaćanja, kakve su recenzije drugih korisnika, postoji li korisnička podrška, na koji način štite vaše osobne i financijske podatke i slično", poručuju iz Službe analitike i nadzora sigurnosti Erste banke.
Zaštitite kartice
Novi načini bankarskog poslovanja omogućuju nam i povezivanje kartica s mobitelom i plaćanje na taj način. I ovdje je izrazito važno veliku pozornost posvetiti zaštiti.
Banke također veliku pozornost posvećuju zaštiti svojih klijenata. Njihova sigurnost bankama je na prvom mjestu s obzirom na to da se velik broj poslovanja odvija upravo internetskim putem. Bilo da je riječ o aplikacijama ili online prometu, fizički odlazak u banku postaje sve rjeđi, a sigurnost sve važnija.
“Erste banka konstantno ulaže sredstva u razvoj i zaštitu svih sustava internetskog, odnosno digitalnog poslovanja, kao i timove naših stručnjaka kako bi se klijentima pružila sigurna i pouzdana usluga. Također, vrlo nam je važna i edukacija klijenata, koja je često od presudne važnosti u prevenciji zloupotreba. Potvrda tome su posebno rezervirana mjesta na web stranici banke, društvenim mrežama te ostalim kanalima komunikacije, kao i pripadajućim aktima banke unutar kojeg se klijente informira i educira o svim relevantnim informacijama s aspekta sigurnosti te im se nudi niz korisnih savjeta i informacija".
“Prvenstveno je potrebno zaštititi mobitel od mogućeg neovlaštenog pristupa, posebice ako na njemu pohranjujemo osjetljive podatke i također koristiti antivirusnu zaštitu, ne instalirati aplikacije iz neprovjerenih i nepouzdanih izvora kako bismo se zaštitili od moguće krađe podataka”, savjetuju iz Erste banke.