Kako sigurno kupovati online?
Kupnja na internetu može biti rizik, ali dobre strane takve kupnje višestruko nadmašuju loše. Evo na što morate paziti da biste sigurno kupovali na internetu.
Rizik od sudara dok se vozite do trgovačkog centra, rizik od malverzacije kreditnim karticama koje provlačite na prodajnom mjestu, prometne gužve i izgubljeno vrijeme – to su samo neki od faktora o kojima ne morate brinuti kada kupujete online. No neke stvari morate imati na umu prije nego što počnete kupovati iz udobnosti vlastitog doma.
Nikada ne dijelite više od onog što je nužno, pogotovo kada se radi o osjetljivim osobnim informacijama. Prilikom popunjavanja online upitnika prije kupnje preporučuje se preskočiti sva polja koja nisu označena kao obvezna. Trgovci često kreirajući formulare od vas traže podatke i detalje koji im trebaju za njihove baze kupaca i marketinške aktivnosti, ali njih ne morate s njima dijeliti ukoliko ne želite.
Budite oprezni s mobitelom
Dobro razmislite prije nego što dopustite nekom da se koristi vašim prijenosnim elektronički uređajem, pogotovo ako na njemu imate digitalni novčanik. Ne biste olako posudili nekom ni pravi novčanik, je li tako? Budite osobito pažljivi ukoliko za online kupnju koristite svoj mobilni uređaj – posebno ako na njega spremate lozinke, brojeve računa i slično.
Ako pak imate e-mail račun na mobitelu, nikada ne šaljite osjetljive podatke drugima, ali ni sebi. Tretirajte mobitel kao kreditnu karticu. Izgubite li ga ili vam ga netko ukrade, odmah kontaktirajte svoju banku ili kartičnu kuću. Sve dijeljene Wi-Fi mreže (više uređaja spojenih na internet preko jednog bežičnog routera) su nesigurne za vaše osjetljive podatke. Apsolutno sve, od bankovnih izvadaka do e-mail računa može biti kompromitirano kada ste na dijeljenoj mreži.
Ako pak imate e-mail račun na mobitelu, nikada ne šaljite osjetljive podatke drugima, ali ni sebi. Tretirajte mobitel kao kreditnu karticu. Izgubite li ga ili vam ga netko ukrade, odmah kontaktirajte svoju banku ili kartičnu kuću.
Budite sumnjičavi prije kupnje
Jedan od najjednostavnijih načina da izbjegnete prevaru je da se prije kupnje uvjerite kako ste na vjerodostojnoj stranici. Osim provjere URL-a, tu su još dva jednostavna koraka. Prvi je da provjerite ima li stranica „about us“ ili „contact us“ segment s pobrojanim općim podacima i kontaktima prodavača. Drugi je provjera je li tvrtka na čijoj stranici planirate kupnju prisutna na društvenim mrežama. Ukoliko nije – vaša sumnjičavost je vjerojatno opravdana.
Za svaku obavljenu transakciju osigurajte dokaz. Uvijek biste trebali dobiti broj transakcije i e-mail račun te podatke s kojima možete pratiti isporuku pošiljke do vaše adrese. Napravite snimku ekrana s podacima o obavljenoj transakciji. Ukratko, što više dokumentacije i podataka imate – tim bolje.
Koristite kreditne, a ne debitne kartice
Kada plaćate kreditnom karticom potrošeni iznos se ne skida odmah s vašeg računa, već je na neki način zajam kartične kuće prema vama. Sve malverzacije ili sumnjive troškove možete odmah uočiti na izvatku dok novci još nisu prebačeni s vašeg računa. Kartične kuće imaju svoje stroge sigurnosne standarde protiv zlouporaba. Debitne kartice su najčešće meta hakerima jer predstavljaju direktan i najbrži način da pristupe računu i
isprazne ga. S obzirom na to da su novci već u njihovim džepovima, bit će vam gotovo nemoguće naknadno povratiti sredstva.
Sve što vam treba da biste imali online identitet je jedna e-mail adresa ili Facebook račun. Koliko god bili oprezni kod ovakve kupnje, najbolji način da se trajno zaštitite je da aktivno vodite brigu o svom online identitetu. Internetska trgovina postaje sve više društvena – svaki put kada se negdje prijavite putem Facebook računa, širite svoj identitet dalje. Pazite da na društvenim mrežama ne objavljujete slike na kojima pažljivo oko može pronaći vaš OIB, broj kreditne kartice ili čak kućnu adresu. Kada birate lozinke, passphrases ili odgovore na sigurnosna pitanja – birajte ona koja se ne mogu derivirati ili odgonetnuti iz podataka dostupnih na društvenim mrežama.