Malim koracima do velikog kulturnog uspjeha
Erste banka i kultura se vole, a tu neraskidivu vezu možete pratiti kroz kazališne festivale, urbanu umjetnost i zanimljiv projekt traženja urbanih intervencija.
Kultura nas čini bogatijima i kreativnijima. Umjetnici su ti koji pokreću svijet i promjene, ali i mijenjaju naš pogled na društvo i stvarnost koja nas okružuje. Oni, također, mijenjaju i naš pogled na umjetnost i daju nam nove vrijednosti. Potiču nas da se maknemo od tipičnog pogleda na umjetnička djela i proširimo svoje vidike. Erste banka je tu da svemu tome pruži neizostavnu podršku i pokaže nam kako urbana umjetnost i korporativni sektor itekako idu ruku pod ruku. Savršen primjer takve suradnje je i ona između Erstea i Slavena Kosanovića Lunara.
Prati ga titula jednog od najpoznatijih uličnih umjetnika, i to sasvim opravdano. Svatko tko je barem letimice bacio oko na poneki zagrebački zid, uočio je najmanje jedno umjetničko djelo s njegovim potpisom. Lunarova djela mogu se pronaći diljem Hrvatske, ali i svijeta. Lunar se našao u svijetu urbane umjetnosti krajem osnovne škole kad mu se u ruci prvi put našao sprej. „Dopala mi se ideja da mali crteži koji su do tada nastajali u bilježnicama i po papirima prijeđu na veću i okomitu površinu. Od prvog susreta prošlo je trideset godina“, govori nam Slaven.
Iako je ulična umjetnost u svojim počecima izazivala mrke poglede šire publike, danas je ona daleko od toga te izaziva divljenje gotovo sviju. Nisu to više samo „žvrljotine“, nego punokrvna umjetnička djela iza kojih stoji veliki trud. Svi koji su vidjeli barem jedan Lunarov grafit znaju o čemu govorimo. Stoga ne čudi da je svoju tridesetogodišnju umjetničku karijeru Slaven Kosanović odlučio ukoričiti.
From Zagreb With Love
Rezultat svega je knjiga „From Zagreb With Love“ „Godinama sam planirao napraviti selekciju radova za knjigu. Što je vrijeme za pripremu bivalo dulje, tim više radova je dolazilo u obzir za odabir. Na kraju se poklopila i godišnjica, pa je zapravo i dobro što je proces toliko trajao. Kako je tri četvrtine odabranog materijala izostavljeno, a u 2022. godini imamo i 30. godišnjicu našeg graffiti crewa YCP, u tijeku su dogovori za primjereno obilježavanje i te godišnjice“, govori Lunar. U 30 godina stvaranja nakupilo se zaista mnogo radova, pa je odabir najboljih bio težak, nimalo lak zadatak. U finalni izbor na kraju je ušlo 400 fotografija koje je birao cijeli tim, pa se Slaven, kako kaže, nada da je odabir bio dobar.
No, ovo nije prvi put da se ulična umjetnost našla između korica knjiga. „Zagrebačka ulična umjetnost djelomice je ovjekovječena u katalogu Muzeja grada Zagreba iz 2004. godine, autora Slavka Šterka, a povod je bila izložba o istima, knjizi manjeg formata u izdanju Kulturnog centra Peščenica prije koju godinu, časopisa ZgbKaos i Zagreb Fever te brojnim međunarodnim časopisima i knjigama izdanim diljem svijeta koji su pratili rad nekoliko kolega i mene.
Od njih najbitnijom smatram knjigu „Graffiti World: Street art from 5 continents“ autora Nicholasa Ganza, koju je originalno izdala kuća Thames & Hudson, a izdanja na drugim jezicima izašla su u SAD-u, Japanu, Njemačkoj, Španjolskoj, Francuskoj, Nizozemskoj i vjerojatno još nekim zemljama koje sam zaboravio. Fantastičan je osjećaj u knjižari u Tokiju listati tu knjigu u kojoj su radovi moje grupe YCP zastupljeni na duplerici. Knjiga „From Zagreb With Love“ prva je knjiga fokusirana na rad jednog autora i mislim da je kvalitetom i opsegom postigla nivo koji sam želio. Želio sam izaći s proizvodom koji se dostojno može izložiti bilo gdje u svijetu“, kaže Slaven.
Sve to ipak ne bi bilo lako izvesti bez dobre podrške koju je u ovom slučaju pružila Erste banka. Rezultat je to suradnje koja traje već dulji niz godina. Lunar je, naime, prije nekoliko godina ilustrirao studentsku karticu, a surađivali su i na festivalu Terraneo u Šibeniku te međunarodnom festivalu Meeting of Styles u Zagrebu. Kako kaže, svaka suradnja je zanimljiva i pomiče granice, a podrška institucija uvijek je dobrodošla jer olakšava proces realizacije zamišljenih projekata.
Koncept ukrašavanja napuštenih prostora
Prošle godine pokrenuti projekt OKOLO temelji se na konceptu ukrašavanja zanemarenih i napuštenih prostora. Cilj projekta je pokazati skrivenu ljepotu i posebnost ovih prostora, a sve uz simpatične umjetničke intervencije. Prvo izdanje održano je u srpnju prošle godine, a na projektu su sudjelovali brojni domaći i inozemni autori poput francuskih umjetnika Scenocosmea, Oaka Oaka i Levaleta, a pridružili su im se i domaći Boris Bare, Mislav Lešić i Eva Milković. Dvadesetak lokacija ukrašenih neodoljivim umjetničkim djelima izazvale su oduševljenje brojnih prolaznika čiji su dojmovi bili i više nego pozitivni.
Tako su, zahvaljujući intervencijama umjetnika, novo lice dobili prolaz kod Harmice koji je krasila instalacija Botanika „U prolazu“, kumica na Dolcu kojoj je novi duh udahnuo Mislav Lešić, crkva sv. Marije koju je ukrasio francuski umjetnik Levalet svojom instalacijom vjenčanja, a u ljubavnim intervencijama pridružio mu se Oak Oak sa svojim zaljubljenim licima u Radićevoj. Zakmardijeve stube osvanule su u crvenom tepihu, a Krvavi most ukrašen je tradicionalnim tabletićem. To je samo dio onoga što su nam prošle godine pripremili umjetnici. Ista stvar ponovo se događa i ove godine.
Zagrebački Gornji grad osvanut će u sasvim novom i neočekivanom ruhu umjetničkih ruku domaćih i inozemnih autora. Uz desetak domaćih, od inozemnih će grad ukrašavati i francuski par Ella & Pitr koji je poznat po predimenzioniranim karikaturnim likovima, zatim španjolski umjetnik Javier Riera, poznat po landscape svjetlosnim instalacijama i Australac Michael Pederson. Projekt će se odvijati od 17. kolovoza do 1. rujna na više od 25 lokacija. Podršku cijelom projektu, uz Turističku zajednicu grada, Zagreba pružila je i Erste banka koja će sponzorirati urbanu intervenciju „Knjiga ljubavnih žalbi“.
Projekt ukrašavanja zanemarenih i napuštenih zagrebačkih lokacija OKOLO ove godine ponovo okuplja jake snage domaće i inozemne umjetničke scene. Na više od 25 lokacija opet će osvanuti zanimljiva i simpatična djela koja će mamiti poglede prolaznika.
Male velike predstave u Rijeci
Već 25 godina Međunarodni festival malih scena u Rijeci ugošćuje ponajbolje domaće i inozemne kazališne umjetnike. Festival je pokrenut ratne 1994. godine suradnjom glumca Nenada Šegvića i kazališnog kritičara Dalibora Foretića. Ubrzo su im se pridružili i drugi kulturni djelatnici u Rijeci i s drugih strana, „udarnici prve petoljetke“, kako ih je nazvao jedan od selektora ovog festivala i voditelj okruglih stolova, Darko Lukić. Zahvaljujući poticajnoj atmosferi i zajedničkom trudu i radu svih uključenih, ovaj je festival ubrzo prerastao lokalne granice i postao pravi mali međunarodni fenomen. Surađivali su tako s priznatim europskim redateljima poput Schillinga, Ginkasa, Eme Dante, Viktora Bodoa, Hermanisa, domaćih Bobe Jelčića, Saše Anočića, Ivice Buljana i Renea Medvešeka, a priključile su se i regionalne snage Milena Dravić, Jovan Ćirilov, Ljubica Jović, Mira Stupica i brojni drugi.
Nikada to nije bio festival obilježen spektaklima, nego plod suradnje i ljubavi svih okupljenih. Upravo to je razlog zašto su uspjeli privući ovako velika imena, kažu nam. Priznaju da se i znao dogoditi pokoji kreativni nesporazum, no Festival je upravo zahvaljujući spoju kreativnih umova uspio postati ono što je danas. Iako su vrlo često vodili bitku s financijama, to ih nikad nije spriječilo da daju najbolje od sebe i stvore projekt na koji je grad Rijeka itekako ponosan. Prerastao je u kulturnu baštinu i kapital kojem je teško ne odati počast. U cijelu se priču prije nekoliko godina uključila i Erste banka kao generalni sponzor. Cijela potpora nastala je potpisivanjem ugovora tadašnjeg gradonačelnika grada Rijeke i Erste banke kojim se financiraju brojna događanja kulturnog i sportskog karaktera. Koliko je ona važna i dobrodošla pokazuje upravo Međunarodni festival malih scena koji je s godinama ovu suradnju počeo isticati i svojim vizualima. Tako se svake godine on prilagođava prepoznatljivoj Erste plavoj boji, a sam vizual varira svake godine.
Zagreb Comic Con
Ovogodišnje, 22. izdanje omiljenog regionalnog festivala stripa ponovo je privuklo golem broj posjetitelja koji su uživali u bogatom programu. Posebno oduševljenje izazvale su izložbe posvećene dvjema okruglim obljetnicama. Naime, ove godine obilježava se 50. godina od izlaska prvog broja kultnog Alana Forda i 90 godina izlaženja stripa o Tarzanu. Na izložbama koje su se održale od 10. do 12. svibnja 2019. godine u Meštrovićevu paviljonu tako su se mogli pogledati plakati iz filmova, ilustracije autora kroz godine, originalne stranice, razna izdanja i grafike te brojne druge stripovske memorabilije u kojima su zaljubljenici u ove stripove zasigurno uživali. Dio programa bio je posvećen i djeci, a na izložbi „Hrvatski strip za djecu“ mogle su se pogledati originalne stranice, ilustracije, skice i naslovnice strip-autora Darija Kukića koje je stvarao za brojne dječje časopise, knjige za djecu i udžbenike. Program je bio upotpunjen i sajmom stripova, ali i školom crtanja stripa gdje su svi zainteresirani mogli naučiti čari nastanka stripa.
Publika je kao i svake godine uživala u programu koji je u tri dana pokazao kako je ljubav prema devetoj umjetnosti itekako živa i aktualna. Na Zagreb Comic Conu mogli su se upoznati i renomirani crtači stripa Luigi Piccatto, Carlo Ambrosini, Ivo Milazzo i Tanino Liberatore koji su za posjetitelje crtali i unikatne crteže. Na Festivalu je dodijeljena i nagrada Mladi lav kojom se nagrađuju najbolji mali crtači stripova u dobi do 15 godina. Podijeljena u dvije kategorije, do 10 godina i od 11 do 15 godina, ovogodišnja nagrada iznjedrila je čak osam pobjednika koji su stručni žiri oduševili svojim interpretacijama zadane teme koja je ove godine bila čarobna olovka. A koliko su mali crtači stripova kreativni, pokazao je i popis dobitnika posebnog priznanja u kategoriji od 11 do 15 godina čije je radove žiri s oduševljenjem pohvalio.