Studio 3LHD: Individualci
zaljubljeni u arhitekturu
Rijetko kad se studenti odluče na poduzetništvo prije nego što prime diplome u ruke i steknu neka iskustva na tržištu rada. Četvero mladih arhitekata u nastajanju, Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović i Silvije Novak, sada već daleke 1994. godine nije u tome vidjelo ništa sporno. Hrabar pothvat pokazao se ispravnim i iznimno plodonosnim.
Nakon dugogodišnje uspješne suradnje s projektanticom Paulom Kukuljicom, studio 3LHD promovirao ju je u partnericu 2016. godine, a uz nju danas broje gotovo 50 članova tima. Kako objašnjavaju, iz dana u dan prije svega pokušavaju uživati u onome što rade. I premda je studio poznat po velikim i zahtjevnim arhitektonskim rješenjima diljem Hrvatske i šire, nisu fokusirani isključivo na velike projekte. Osmišljavaju i kreiraju razna idejna rješenja kojima pristupaju na zanimljiv način, a pokretačka misao koja ih okuplja iz zadatka u zadatak jest dodatna vrijednost i sinergija arhitekture s umjetnošću i drugim disciplinama s kojima pokušavaju ostvariti potpune multifunkcionalne cjeline.

Dodatna vrijednost je ono što ih na neki način ističe od drugih. Potpis Studija 3LHD nose mnogi hrvatski hoteli i razni javno-kulturni prostori, a kako pristupaju radu najbolje je pojasnila upravo Paula Kukuljica: “Usmjereni smo na integraciju različitih disciplina – arhitekture, urbanog i pejzažnog krajolika, dizajna i umjetnosti. U svome radu neprekidno istražujemo nove mogućnosti interakcije i integracije arhitekture, društva i pojedinca. Jedna od karakteristika našeg rada od samih početaka je suradnja. Mi smo arhitekti opće prakse i volimo se baviti svim tipologijama, od interijera do urbanizma. Jednako se kvalitetno posvećujemo različitim projektima: od obiteljskih kuća preko stambenih, sportskih do javnih prostora. Svaki je projekt za nas novi izazov i svaki projektiramo stvarajući potpuno novi doživljaj uzimajući u obzir lokaciju i kontekst. Neki naši projekti koje volimo istaknuti su Hotel Lone i Grand Park Hotel Rovinj, Sportska dvorana Zamet i Most Hrvatskih branitelja u Rijeci, Hotel Dolder u Zürichu, Aquatika u Karlovcu, dvorana u Balama, Urania i Kantina u Maksimiru…”
Timski pristup izazovima
Zanimanje arhitekta oduvijek je imalo određeno strahopoštovanje i ugled u društvu, ali svaka profesija ima svoju pozitivnu i negativnu stranu. Na što sve pojedinac koji se želi baviti ovom strukom mora biti spreman pojasnio je arhitekt Saša Begović: “3LHD smo osnovali još kao studenti, nakon pobjede na natječaju za rješenje Hotela M u Zagrebu. Na početku smo se bavili interijerima, dizajnom namještaja, a u isto vrijeme smo se jav¬ljali na arhitektonske i urbanističke natječaje. Kroz te male projekte učili smo struku jer arhitekt se ne postaje diplomom nego praksom. Na taj smo način savladali osnove, učili na vlastitim greškama i potom su došli prvi pozivi za izgradnju obiteljskih kuća gdje smo krenuli u izgradnju i afirmaciju ureda. Nastojali smo što prije stvoriti strukturu ureda s jasnom podjelom odgovornosti i relativno rano donijeli odluku da trebamo direktora ureda. Ta odluka utjecala je na današnji standard ureda u organizaciji i radu. Sada je direktorica Romana Ilić čiji je rad fokusiran na upravljanje uredom, organizaciju rada i razvoj. Arhitektura je kulturni čin, odgovoran za kreaciju ljudskih habitata. U ovih 25 i malo više godina bilo je i neizvjesnosti, ali i puno užitaka u istraživanju nepoznatog. Najbitnije je rasti i razvijati se, savladavati sva potrebna znanja i vještine, biti posvećen svojoj profesiji i imati želju za stalnim napredovanjem.”
Kreativne snage studija 3LHD orijentirane su na izazove i radu uvijek pristupaju timski. U 25 godina kroz njihov je ured prošlo više od 150 ljudi. Studio okuplja ljude sa sličnim načinom razmišljanja i potencijalom da jedni druge učine još boljima i to je najveća snaga 3LHD-a. Zaposlenici su od prvog dana uključeni u kreativne sastanke te kroz vlastito iskustvo, ali i uz pomoć drugih kolega stječu vrijedno znanje o poslu.
Uspješne suradnje
“Vjerujemo da danas, više nego prije, rezultat dolazi iz međuodnosa pojedinih ideja, misli, stavova najrazličitijih kreativnih disciplina, koje hrane jedna drugu, bilo da imaju podlogu u umjetnosti ili dolaze iz inženjerskih struka. Arhitekti vođeni osnovnom idejom poput režisera, producenta, dirigiraju raznim disciplinama i dovode projekte do najboljeg konačnog rješenja. Mi sebe ne smatramo ‘običnim’ velikim arhitektonskim uredom. Nama je biti drugačiji i pred sebe stavljati što teže zadatke poseban izazov. Surađujemo puno s hrvatskim tvrtkama, primjerice s Prostorijom i s dizajnerskim kolektivima Numen / For Use i Grupa. Pokušavamo za sve projekte pronaći najbolje suradnike. Tako npr. Hotel Lone nije poznat samo po arhitekturi već i po konceptu zanimljivog i funkcionalnog oblikovanja osmišljenog od renomiranih hrvatskih kreativaca. Ivana Franke, hrvatska umjetnica koja radi i živi u Berlinu, radila je umjetničku instalaciju u hotelu LN Garden Resort u Kini. Na projektu One Suite Hotela u Dubrovniku, nedavno nagrađenog International Hospitality Award nagradom, surađivali smo s Orsatom Frankovićem iz tvrtke Flomaster i okupili najistaknutije dubrovačke umjetnike koji su u sklopu koncepta Art in One napravili art objekte za sobe i apartmane”, pojasnio je Saša.
“Javni projekti su nam posebno dragi upravo zbog društvene uloge koju imaju. Na svakom projektu nastojimo ostvariti suradnje koje daju neku novu kvalitetu i dodatnu vrijednost."
Uspjeli smo se dotaknuti i uloge arhitekture u svijetu i društvu danas jer portfelj studija 3LHD uključuje važne projekte za hrvatsku zajednicu. Među najdražima koje su imali priliku raditi su splitska Riva koja je svojevrsni gradski dnevni boravak, Centar Zamet koji je postao centar cijele četvrti u Rijeci i zagrebačka Uranija koja aktivira i oživljava dio grada dovodeći nove kulturne i društvene aktivnosti i događanja. Zanimljiv je i prijedlog projekta za Delta Park u Rijeci koji se temelji na jednostavnim rješenjima, minimalnim sredstvima i participaciji zajednice.
“Javni projekti su nam posebno dragi upravo zbog društvene uloge koju imaju. Na svakom projektu nastojimo ostvariti suradnje koje daju neku novu kvalitetu i dodatnu vrijednost. Primjer za to je produkt dizajn za Hotel Lone koji smo radili s kolektivom Numen / For Use. Stolac i lampa koje je Grupa dizajnirala za Hotel Palace u Dubrovniku postali su bestselleri. Tako se razvija i dizajnerska scena i industrija namještaja koju smo imali sedamdesetih godina. Šteta je propustiti priliku da se s razvojem turizma ne razvija i dizajn, prerađivačka i proizvođačka industrija”, naglasio je arhitekt Silvije Novak.
Domaća i inozemna arhitektura
Iskoristili smo ovu jedinstvenu priliku i provjerili iz prve ruke kako Hrvatska stoji u odnosu na svjetske trendove u arhitekturi. Naime, Studio 3LHD ima iskustva i s inozemnim suradnjama i dobro su upoznati sa svjetskim trendovima i načinima rada.
“U nekim dijelovima posla puno je sličnosti, a u nekim postoje značajne razlike. Vani su investitori bolje pripremljeni i projekti se ne rade preko noći. Sama gradnja uvijek nosi veliki postotak investicije pa su u toj fazi skriveni i jako veliki rizici. Investitori u inozemstvu to predviđaju i ne ulaze u taj postupak nespremni. Kroz suradnju sa stranim investitorima i konzultantima naučili smo jako pedantno pripremiti projekte i anticipirati većinu izazova koji nas (i njih) čekaju u gradnji.
S Maistrom primjerice imamo jako pozitivna iskustva, kao i s VMD Modelom. Investitorima u Hrvatskoj potrebno je sazrijevanje, kako bi osvijestili da brže projektiranje i početak gradnje ne znači nužno i više novca jer projekti u svojoj dugogodišnjoj eksploataciji jako puno koštaju. Sve preinake i sve nefunkcionalnosti koje treba ispravljati strašno podižu troškove održavanja.
Prema našem iskustvu, kad radite van Hrvatske, jedno od glavnih mjerila po kojem vas prosuđuju je stručnost. Prvo od vas traže portfelj i uspješne realizacije. Također, ne gledaju se realizacije od prije dvadeset godina već one u prošle tri, četiri godine. Uvijek se traži relevantnost i stručnost. Jako je bitno za nas arhitekte da ne možemo živjeti na staroj slavi. Naš svaki projekt mora biti bolji od onog prethodnog i tu jednostavno nema odmora.
Ukupno uzevši, arhitektura je u Hrvatskoj jako dobra, možda i najbolja u regiji. Bez obzira na to što puno toga nedostaje, najviše možda u urbanističkom planiranju, počevši od regulative, planova za razvoj u gradovima, planova za revitalizaciju napuštene industrije i bivših turističkih naselja, začudo arhitektura ima kvalitetu. Arhitektura je odraz potreba društva. Naši gradovi trebaju ponovno postati privlačni da ih stanovnici ne napuštaju, da mogu konkurirati ostalim europskim vibrantnim metropolama”, istaknuo je arhitekt Marko Dabrović.
Kolaboracijska platforma VOLUM3
Studio se može pohvaliti i velikim doprinosom u smislu podizanja standarda rada u vlastitoj profesiji. Zastarjeli načini suradnje u formi papirnate dokumen¬tacije napokon su stvar prošlosti zahvaljujući inovativnom digitalnom rješenju – VOLUM3.
Kolaboracijska platforma značajno je olakšala suradnju u praksi, prvenstveno kvalitetu i brzinu prijenosa informacija među suradnicima u tijeku procesa izgradnje. “VOLUM3 d.o.o. je startup koji smo osnovali 2016. godine u cilju digitalizacije arhitektonskih projekata. Platforma, nazvana jedinstvenim imenom VOLUM3, u prvoj je fazi uspješno implementirana u neke od najvećih hrvatskih i inozemnih arhitektonskih tvrtki. Brzina uključivanja sudionika nadišla je sva očekivanja. U najkraćem roku u projektnu kolaboraciju uključeni su pored arhitekata i inženjeri svih struka – konstrukcije, elektrotehnike, strojarstva, geodezije, izvođači i nadzorni inženjeri. S početkom primjene jako se brzo dogodio efekt multiplikacije, struka je prepoznala vrijednost digitalne suradnje, lakoću razmjene informacija, sigurnost, uštedu vremena, smanjenje rizika i troškova kako u projektiranju tako i u gradnji. Vrijednost ovakvog načina rada prepoznali su i investitori i projekt menadžeri, kojima VOLUM3 pruža dodatnu razinu sigurnosti u projektiranju i izvedbi, smanjenje rizika i bolju kontrolu izvedbe i budžeta. Situacija s COVIDOM-19 donijela je nove izazove u radu i komunikaciji u cijelom svijetu, što je ubrzalo priključivanje dodatnih korisnika na platformu. VOLUM3 je do danas uspješno implementiran u više od 300 domaćih i inozemnih tvrtki, s preko 1000 aktivnih korisnika. Glavni moduli VOLUM3-a su Projekti, Nacrti, Zadaci, Sastanci, Katalog proizvoda i materijala i Specifikacije. Trenutačno je aktualan proces razvoja i testiranja modula Troškovnik i Tenderiranje čime bi platforma objedinila sve procese projektiranja, gradnje i održavanja građevina u cjelini”, pojasnila je direktorica Romana Ilić.
Spoj kulture i lokalne zajednice
Potaknuti željom da obogate zagrebački kulturni život i građanima ponude jedinstveni prostor koji će postati dom raznih umjetničko-kulturnih događanja stvorena je nova Urania, centar za društvena događanja. Kako je došlo do razvoja jednog od posljednjih projekata koji nosi važnu društvenu notu u smislu približavanja umjetnosti i kulture lokalnoj zajednici saznajemo od Romane Ilić:
“Posljednjih 16 godina naš je ured bio smješten na lokaciji nekadašnje tvornice u Božidarevićevoj. Nemogućnost daljnjeg rasta i želja da zaposlenicima omogućimo što kvalitetniji prostor za rad potaknuli su nas na taj korak – da preselimo u vlastiti prostor koji ćemo rekonstruirati i dati mu novi život, stvoriti dodatnu vrijednost, ne samo za nas već i za javnost. Prenamjena i/ili ponovna upotreba je danas posebna tema u arhitekturi, s jedne strane puna ograničenja, a s druge strane veliki izazov koji može rezultirati vrlo neobičnim i drugačijim oblikovanjem koje nikada ne bismo primijenili projektirajući kuću iz nule. Kroz novi prostor, osim našeg novog ureda, željeli smo stvoriti mjesto koje će arhitekturu približiti širem krugu ljudi, koje će kroz prostor za izložbe, predavanja i razna događanja otvorenog tipa postati točka okupljanja i aktivacije ovog dijela grada. Igrom slučaja došli smo do informacije da se napušteno kino Urania prodaje. Odmah smo se sjetili dva kina gdje smo ugradili naša iskustva projektiranja i gradnje (kino Apollo u teatar, kino Lika u plesni centar) i totalno nas je oduševila mogućnost da se uselimo u takav prostor. Osim što je Urania dom za naš ured, novi prostor zamišljen je i kao javno mjesto susreta, prostor za razmjenu ideja i iskustava, kao prostor druženja. U dvorani možemo organizirati predavanja, tribine, izložbe, razgovore različitih kreativaca i, naravno, prikazivanje filmova da održimo kontinuitet kina. Prostor Uranije ima nevjerojatnu energiju i potencijal da se u njemu ljudi okupljaju i druže.”