Virtualni vodič kroz online kulturu: teatar i vizualne umjetnosti
I dok je stvarni svijet u ovo vrijeme pandemije naizgled pritisnuo pauzu te nam obustavio omiljene aktivnosti, virtualni svijet postao je još bogatija riznica svjetskog blaga. Pregršt beskrajno zanimljivih sadržaja od nas je udaljen jednim klikom miša. Pa se čini kako, iako smo se udaljili fizički, sve ono najljepše i najzabavnije iz cijelog svijeta nikada nije bilo bliže.
Kazališta
Kulturni događaji poput kazališnih predstava, opera i noviteta dokumentarnog filma dostupni su nam iz udobnosti naših naslonjača. Hrvatsko narodno kazalište u suradnji s jednim tiskanim izdanjem na YouTube kanalu ustupilo je svim zainteresiranima gledanje najboljih predstava poput 'Tko pjeva zlo ne misli', 'Labuđe jezero' te 'Ero s onoga svijeta'. Zagrebačko kazalište mladih pozvalo je na svojoj Facebook stranici pratitelje na glasanje za predstave koje žele gledati i potom objavljuju linkove putem kojih se one odabrane mogu gledati online. Do sada su objavljene predstave 'Kako smo preživjele', 'Emil i detektivi' i 'Velika bilježnica'.
Riječki HNK Ivan pl. Zajc osmislio je projekt imena 'Zajc za vas' u sklopu kojega nam svaki dan na svojim društvenim mrežama donosi gust raspored koji započinje s 'Jutarnjom selfie poezijom', nastavlja 'Arijom u podne', a za laku noć nudi 'Zajčić', program u sklopu kojeg djeci hrvatski i talijanski glumci čitaju priče za laku noć. Odrasli dio programa završava u 22 sata 'Baletnom insomniom'.
Kako bi sada bila odlična prilika da djeci usadite ljubav prema teatru pobrinulo se riječko Gradsko kazalište lutaka, koje svakoga petka u 12 sati na svojoj Facebook stranici nudi novi link putem kojeg se mogu pogledati neke od najuspješnijih predstava ovoga kazališta.
Slični projekti odvijaju se i na mrežama brojnih svjetskih kazališta. The Metropolitan Opera pokrenula je projekt pod nazivom 'Nightly Met Opera Streams' gdje svaku večer objavljuju novu izvedbu koja je za gledanje dostupna naredna 23 sata, odnosno do objave nove.
U sklopu sedmodnevnog besplatnog pokusnog perioda BroadwayHD nudi pregršt predstava s dalekog nam Broadwaya, koje većina nas nije imala prilike pogledati uživo.
Muzeji
Brojni hrvatski muzeji otvorili su svoja virtualna vrata za sve posjetitelje željne umjetnosti za vrijeme boravka kod kuće. Muzej suvremene umjetnosti na društvenim je mrežama pokrenuo virtualni program pod nazivom MSU NON STOP. U sklopu ovoga programa nastoje svakodnevno širokoj publici prikazati najbolje iz svijeta suvremene umjetnosti.
Muzej Mimara je u sklopu Googleovih karata svima omogućio vrlo realističnu šetnju kroz zanimljiv postav. Tako ćete uz pomoć bilo kojeg uređaja moći prošetati kroz jedan od najpoznatijih hrvatskih muzeja.
Muzej za umjetnost i obrt na isti je način pripremio virtualnu šetnju za sve zainteresirane. Pa ćete tako uz pomoć Googlea moći detaljno pregledati svaki od tri kata muzeja i njihove izloške.
Arheološki muzej Istre osim virtualne šetnje postavom, nudi i edukacije putem svoje Facebook stranice.
Aplikacijom otputujte u kultni pariški Musée du Louvre. Za sve su pripremili stotinu umjetničkih djela i preko 500 fotografija koje možete zumirati i detaljno istražiti. Ili istražite ljepote Vatikanskog muzeja.
Putem Google Arts & Culture stranice istražite postave brojnih svjetskih muzeja od kojih se svakako ističe The British Museum. Ova poprilično realistična tura u vaš će kompjutor dovesti preko 8 milijuna izložaka koji se nalaze u ovom londonskom muzeju.
The Metropolitan Museum of Art dom je brojnih umjetničkih djela, poput onih Vincenta van Gogha. I sada vam je dostupan bez da putujete u daleki New York.
Jedan od najposjećenijih muzeja na svijetu, washingtonski Smithsonian također nudi virtualnu turu. Ovaj će muzej biti posebno interesantan djeci s obzirom na to da ima odličan postav dinosaura i sisavaca.